Tepelný komfort v interiéroch ovplyvňujú faktory ako teplota vzduchu, priemerná sálavá teplota, rýchlosť prúdenia vzduchu a vlhkosť, úroveň metabolickej aktivity, tepelná izolácia odevu a pod. Vplyv má tiež geografická poloha a orientácia budovy, počet ľudí v nej, spôsoby vetrania či konštrukcia budovy.
V prípade, že je vnútorné prostredie príliš teplé, existujú dôkazy o náraste príznakov syndrómu chorých budov, negatívnych nálad, srdcovej frekvencie, respiračných príznakov a pocitu únavy. Teplo a vlhkosť tiež zvyšuje percento prenosu chorôb a riziko infikovania sa vírusmi. Teplé a vlhké prostredie takisto podporuje rast plesní a húb.
Budovy majú potenciál zmierniť alebo zhoršiť vystavenie sa extrémnym teplotám. Ak budova nie je klimatizovaná, vnútorné teploty môžu prekročiť vonkajšie teploty. Okrem toho môžu teploty v interiéri zostať zvýšené v noci alebo po skončení vlny horúčav v dôsledku tepelnej hmoty budovy. Frekvencia a závažnosť výskytu horúčav sa v dôsledku globálnych klimatických zmien výrazne zvyšuje, čím sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť úmrtnosti v dôsledku horúčav. Kontrola tepelných parametrov v budovách je pre verejnosť preto esenciálna a je zdravotnou otázkou do budúcnosti.